wtorek, 2 stycznia 2024

Za co dziękować w nowym roku?

WDZIĘCZNOŚĆ NIE JEST DODATKIEM 

Mamy ostatni dzień mijającego roku. Biblia uczy nas dokonywania pewnych podsumowań, jak również postanowień. Jedną z biblijnych zachęt i wezwań jest przykazanie dotyczące wdzięczności i dziękczynienia. 

Bóg uczy nas dziękować, okazywać wdzięczność za wszystko, co nas spotyka, ponieważ wszystko co nas spotyka jest częścią Bożego planu dla naszego życia. Wdzięczność nie jest dodatkiem do naszej wiary. Wdzięczność jest siostrą wiary. Biblia często o niej mówi, zarówno w kontekście dobrych rzeczy, które nas spotykają, jak i trudności. Mamy być wdzięczni zawsze, ponieważ wdzięczność jest Bożym lekarstwem na zniechęcenie, zgorzknienie, a przede wszystkim niewiarę.

Niełatwo jest przekonać człowieka wdzięcznego do niewiary Bogu. Spróbujcie przekonać do tego, że Bóg jest zły lub skąpy kogoś, kto cieszy się widokiem gwiazd, zachodem słońca, cieszy się smakiem owoców, muzyką, dobrą kawą, kto jest wdzięczny za swój kraj, za szefa w pracy lub świąteczny zgiełk. Nie masz szans. 

ZA CO JESTEŚ WDZIĘCZNY 

Wdzięczność to duchowa broń w duchowej wojnie. Władajmy nią dobrze. Oprócz oczywistych rzeczy, za które powinniśmy dziękować (rodzina, Kościół, praca, zdrowie...) - bądźmy wdzięczni również za te, o których do tej pory może nie myśleliśmy w ten sposób. 

Dziękujmy za zgiełk i bałagan w kuchni. Za to, że regularnie musisz ją sprzątać. To bowiem oznacza, że masz po kim sprzątać. Dziękuj za poplamione obrusy, które śpiewają pieśń gościnności. Gościnność to świetne lekarstwo na demoniczny bezsens, którym owładnięty jest świat. Bądź wdzięczny za ludzi, z którym możesz jeść posiłki, ponieważ może przyjść czas, gdy zabraknie ci tego zgiełku przy stole i ludzi, którym możesz przy nim usłużyć. 

Bądź wdzięczny za nieudane żarty innych ludzi; za to, że ktoś mówi ci o swoich poglądach, z którymi się nie zgadzasz, lecz chce, byś ich wysłuchał. Bądź wdzięczny, gdy ktoś niechcący wyleje sok na twój obrus. Wówczas masz możliwość okazać wyrozumiałość, obrócić sytuację w żart i przynieść pociechę tam, gdzie ktoś być może do tej pory, będąc pełen stresu, otrzymywał złość i naganę. 

Bądź wdzięczny za dyscyplinę sportu, którą lubisz. Bóg łaskawie udziela nam daru czasu wolnego i odpoczynku, podczas którego możemy się odprężyć, ucieszyć, pożartować, wyrażać emocje, nie wiążąc ich z wielkimi sprawami. Cieszenie się rywalizacją, zwycięstwami drużyn, którym kibicujemy świadczy o tym, że żyjemy w czasie pokoju, a troski życia nie zdusiły nam zdolności do zabawy, cieszenia się zwykłymi rzeczami. 

Podziękuj za odpoczynek, kiedy po pracy możesz się położyć, odetchnąć, zjeść dobry posiłek, wypić wino, obejrzeć wieczorem film. Diabeł chce nas zniewolić ciągłym zmartwieniem i ciągłym niepokojem o jutro, myśleniem o przyszłość naszych dzieci, o naszą pracę… 

Podziękuj za bałagan po małych dzieciach, za bałagan po gościach. Jedną z rzeczy, za którą dziękuję są szklanki z niedopitymi napojami, talerze z resztkami jedzenia po kościelnych grillach u nas w domu. Są one śladem odpoczynku, relaksu i społeczności, którą mamy po nabożeństwie. 

Bądź wdzięczny za poplamione winem obrusy, za tłuste odciski palców na lodówce i meblach kuchennych, za resztki jedzenia na dywanie lub rozdeptane na podłodze. One świadczą, że w twoim domu regularnie toczy się wojna przeciwko samotności innych ludzi (lub twojej), przeciwko smutkom, skąpstwu, wygodnictwu i rozpaczy. 

Podziękuj Bogu za to, że mimo wyzwań, On zaopiekował się tobą i masz dziś gdzie spać, co zjeść i do kogo napisać/zadzwonić. Nie jesteś sam. Masz Kościół, masz rodzinę, masz przyjaciół, którzy nie zostawią cię w biedzie. Na pewno są tacy ludzie. Podziękuj za nich. 

Na koniec, drodzy, jestem wdzięczny za każdego z was, kto... okazuje wdzięczność. Nie było w mojej służbie roku, w którym usłyszałem tyle razy słowo "dziękuję" - osobiście lub w modlitwie. Nie mówię tego, by poinformować was jak bardzo tego potrzebuję, ale jak wiele to znaczy. Świadomość, że Bóg otacza mnie ludźmi, o których wiem, że mają wdzięczne serce to źródło wielkiej siły w duchowych bojach. Wdzięczność to duchowa broń. 

Zatem dziękujmy za siebie nawzajem, za wydarzenia minionego roku oraz za nowy, który dał nam Bóg. Oby był to kolejny rok wzrastania w wierze i kolejnych możliwości służenia ludziom. Dziękujmy Bogu w każdym położeniu, taka jest bowiem wola Boga w Chrystusie Jezusie wobec was. 

Wszystkiego dobrego w nowym roku 2024!